Jak zmieniła rynek pracy?
Na wstępnie zadajmy sobie pytanie, jakie są pierwsze skojarzenia związane z centralą telefoniczną? Większości z nas pojawi się jeden zakorzeniony obraz: panie siedzące w ciasnym pomieszczeniu, otoczone siecią kabli, które są przyłączane do magicznej ściany pełnej przycisków. Nam nasuwa się również automatycznie scena z serialu The Crown, w którym widzimy właśnie takie pomieszczenie i konsternację, czy daną rozmowę można przekazać dalej. Cofając się do nie tak odległej przeszłości, pamiętamy również podobne miejsca na wsiach, w których nie było jeszcze telefonów stacjonarnych i trzeba było się udać do “głównej centrali” w celu wykonania połączenia.
Czy centrale telefoniczne dziś działają w taki sam sposób?
Oczywiście, że nie, ale żeby dobrze zrozumieć funkcjonowanie tego typu rozwiązania, warto odnieść się do historii i tego, jak wielką modernizację i automatyzację przeszła centrala telefoniczna.
Trochę historii
Z definicji centrala telefoniczna to urządzenie, które umożliwia przekazywanie połączeń telefonicznych między różnymi abonentami. Od czasu wynalezienia telefonu w drugiej połowie XIX wieku uległa znaczącej ewolucji wraz z rozwojem technologicznym i zmieniającymi się potrzebami użytkowników.
Pierwsze centralne urządzenia telefoniczne były mechaniczne i polegały na ręcznym połączeniu kabli między dwoma abonentami. Następnie pojawiły się centralne urządzenia elektromechaniczne, które umożliwiały automatyczne połączenia między abonentami. W latach 60. i 70. XX wieku wprowadzono centralne urządzenia elektroniczne, które umożliwiły znaczne zwiększenie przepustowości połączeń oraz wprowadziły nowe funkcjonalności: np. przekazywanie połączeń, czy łączenie konferencyjne.
W którym miejscu jesteśmy dzisiaj?
Wraz z rozwojem technologii cyfrowych, centrala telefoniczna stała się coraz bardziej zaawansowanym systemem komunikacji. Współczesne urządzenia są zwykle zintegrowane z systemami komputerowymi i umożliwiają rozbudowane funkcjonalności, takie jak: połączenia wideo, przesyłanie danych, rozbudowane funkcje interaktywne i wiele innych.
Dynamiczny rozwój centrali telefonicznych pod koniec XX w. w dużym stopniu wpłynął na błyskawiczny rozkwit rynku sprzedaży online, stricte powiązanego z zapotrzebowaniem na sieci callcenter. Nowe przedsiębiorstwa potrzebowały prostego, niezawodnego rozwiązania niezbędnego do komunikacji z kupującymi. Odpowiedzią na te wyzwania były funkcje, które znacząco wpłynęły na udoskonalenie i szybkość działania centrali: kolejkowanie połączeń, automatyzacja, integracja z aplikacjami biznesowymi (CRM), pokoje konferencyjne i wiele innych.
Jak centrala telefoniczna wpłynęła na rynek pracy i rozwój przedsiębiorstw
Rozwój centrali telefonicznej również znacznie wpłynął na rynek pracy
- pojawiły się nowe możliwości zatrudnienia,
- pracodawcy zaczęli mieć większą kontrolę i łatwiejszy dostęp do danych klientów,
- same urządzenia i ich najnowocześniejsze funkcje pozwoliły na większą autonomię i dostęp do pracy zdalnej praktycznie z każdego miejsca na świecie,
- zwiększenie liczby połączeń telefonicznych — skłoniło wiele firm do zwiększenia zatrudnienia i otwarcia oddziałów zajmujących się obsługą klientów,
- wprowadzono nowe stanowiska pracy jak: operatorzy call center, specjaliści do spraw obsługi klienta, liderzy zespołów, managerowie call center,
- nastąpiło podniesienie kwalifikacji pracowników, związanych z rozwojem rynku nowych technologii i wprowadzeniem nowocześniejszych urządzeń, między innymi do obsługi telekonferencji.
Podsumowując, rozwój centrali telefonicznej miał duży wpływ na rozwój rynku pracy i pojawienie się nowej gałęzi przemysłu, jaką są callcenter. Nasze autorskie narzędzie wirtualna centrala Voice Solution, to jedno z najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych urządzeń na rynku, dzięki któremu firmy mogą z łatwością obsługiwać callcenter.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą